Archív článkov

Udalosti

Zimný pracovný zraz 2013

Zimný pracovný zraz členov Speleologického klubu Slovenský raj v Stratenej v dňoch 23. – 27.I.2013

Po objavení Stratenskej jaskyne sa Stratená, malá obec učupená v kaňone Hnilca v podnoží krasových planín Pelc, Duča a Havrania skala, sa stala naším dočasným domovom.

Všetky naše jaskyniarske akcie sa končili v starej stratenskej krčme. Hlavne v zime sa bolo treba ohriať pri rozpálenej peci a praskajúcom dreve v ohni. Domáci stratenčania nás už brali ako svojich. Náš vzťah k Stratenej a jej občanom sa stal veľmi srdečný. Preto aj naše terajšie zimné stretnutie sa mohlo uskutočniť iba v Stratenej. A tak vracajúc sa v spomienkach do minulosť zišli sme sa v Stratenej v penzióne Borovica na Prvom zimnom zraze jaskyniarov Speleologického klubu Slovenský raj.

Nápad to bol Braňa Tulisa a veru napriek tomu, že mal od prvej chvíle od nás plnú podporu v kútiku duše  bola aj určitá obava z neúspechu. Veď ľudia už aj spohodlneli, komu by sa chcelo v zime, v snehu brodiť sa do Stratenskej jaskyne.

Ubytovaní sme boli v penzióne Borovica, kde sa o nás vzorne postarali.

Zraz bol naplánovaný od 23. do 27.I.2013. Po odsúhlasení zrazu sme k nemu pridali aj uskutočniť výročnú členskú schôdzu členov klubu.

Myslím, že v určenom termíne sa nám nikto neprihlásil. Ale 10.XII.2012 sme  mohli zaregistrovať  17 účastníkov.

Schádzali sme sa po 2 – 3 od 23.I.2013, ale za dva dni sme boli už skoro v plnom počte. Aby som sa priznal, najväčšiu obavu som mal z účasti. Každý  si hradil sám všetky výlohy.

Prírodné podmienky sa ukázali horšie ako sme predpokladali. Záľaha snehu, neprechodené ani turistické chodníky, ani na bežkách sa nedalo prebrodiť. Prvý prechod k Startenskej jaskyni trval 4 hodiny, keď v lete vybehnete za 45 – 60 minút.

Ako sa však ukázalo naše obavy boli neopodstatnené. Do Stratenskej jaskyne sme urobili dve vychádzky s 10 jaskyniarmi. Aj na povrchu v hlbokom snehu sa uskutočnil prieskum nádejných miest, kde sa očakávali výduchy teplého jaskynného vzduchu v zasneženom teréne.

26.I.2013 o 16. hod. začala výročná členská schôdza. Správa o činnosti za uplynulí rok a plán na rok 2013 sa nečítali z papiera., ale formou prezentácie, doplnené fotografiami, mapami a tabuľkami.  Už dávno sme na schôdzi nezažili taký záujem a takú vecnú diskusiu.

Po schôdzi sme si pochutnali na Stratenskom guláši.

Zrazu sa celkom zúčastnilo 25 členov klubu a 3 rodinní príslušníci.

Žiadne prevratné výsledky sme nedosiahli, ale každý bol spokojný, že sme sa stretli, že sme boli spolu.

Každý účastník dostal zo zimného zrazu na pamiatku Diplom a Plaketu.

Ráno 27.I.2013 sme sa rozchádzali so želaním do videnia na 2. Zimnom zraze v roku 2014.

Čo povedať na záver? V prvom rade v mene všetkých účastníkov ďakujem organizátorovi  Ing. Braňovi  Tulisovi za jedinečný nápad a jeho úspešnú realizáciu a ostatným ďakujem za účasť, za vytvorenie veľmi príjemného, tvorivého a kamarátskeho prostredia.

 

Ing. Ján Tulis
predseda SKSR

Fotogaléria z akcie:

 

V prílohe je krátka prezentácia s obrázkami:

Komentáre sú uzatvorené.